Płyta OSB

Płyta OSB to niezwykle ważny materiał budowlany. Może być wykorzystywana do tworzenia mocnych konstrukcji szkieletów drewnianych oraz jako poszycia ścian, podłóg, dachów i poddaszy. Czym jest? Dlaczego warto wykorzystywać takie drewno konstrukcyjne?

Płyty OSB – co to jest?

OSB to skrót od angielskiej nazwy Oriented Strand Board. W tłumaczeniu dosłownym, są to płyty o wiórach orientowanych. Oznacza to, że wióry w strukturze płyty są zorientowane w jednym kierunku, co podnosi wytrzymałość materiału. Jest w 90% wykonana z drewna, więc podlega recyklingowi.

Jak się produkuje płyty OSB?

Wióry powstają w efekcie skrawania małowymiarowego drewna. Najczęściej, jest to sosna lub świerk. Z jej obróbki powstają bardzo długie i smukłe wióry. Skrawanie odbywa się wzdłuż przebiegu włókien drewna. By być uznaną za płytę orientowaną, płyta musi mieć przynajmniej 70% wiórów musi być zorientowanych w jednym kierunku. Jeśli płyta jest wielowarstwowa – najczęściej trójwarstwowa – to warstwa wewnętrzna ma wióry zorientowane prostopadle do warstwy zewnętrznej. Dzięki temu, jest ona wyjątkowo mocna. Wióry są zespojone przez żywice syntetyczne pod wpływem działania ciśnienia.

Zastosowania płyty OSB

Płyta OSB ma wiele zastosowań. Są one uzależnione od jej grubości oraz rodzaju.
• Płyta OSB2 – spoiwem są żywice mocznikowo-formaldehydowe. Wykorzystywana jest jako płyta stolarska. Nadaje się do stosowania w pomieszczeniach mieszkalnych, w których nie występuje podwyższona wilgotność. Najczęściej używa się jej do konstrukcji mebli oraz wykończeń. Nadaje się też na podbitkę pod ozdobną boazerię. Można zabezpieczyć ją przed przenikaniem wilgoci za pomocą specjalistycznych preparatów.
• Płyta OSB3 – spoiwem jest klej poliuretanowy oraz żywice malaminowo-uretanowe. Stosuje się ją w budownictwie jako drewno konstrukcyjne. Można z niej wykonywać elementy nośne. Bardzo dobrze przenosi obciążenia. Jest odporna na działanie wilgoci, więc z powodzeniem można stosować ją na zewnątrz budynków.
• Płyta OSB4 – to najbardziej odporna płyta warstwowa. Można używać jej na zewnątrz budynków oraz w ich wnętrzach. Jest bardzo odporna na działanie podwyższonej wilgotności. Może przenosić znaczne obciążenia.

Zalety płyt OSB

Nie ulega wątpliwości, że płyty OSB mają ogromną przewagę nad litym drewnem. Nie mają sęków, ani pęknięć. W przeciwieństwie do miękkiego drewna, płyty OSB nie są podatne na odkształcenia oraz uszkodzenia. Dzięki natryskom klejami i emulsjami, płyty te są też dużo bardziej odporne na działanie warunków atmosferycznych.

ROZWIŃ OPIS…

Wyświetlanie wszystkich wyników: 3

Zadzwoń
+48 602 443 768
Zadzwoń